Szablon stworzony przez Arianę | Technologia Blogger | X X X

sobota, 17 października 2015

Aslan alegorią Jezusa Chrystusa?

Ostatnio na pewnym forum katolickim znalazłam wątek o C.S. Lewisie i Tolkienie. Ktoś wspomniał, że obydwoje byli chrześcijanami, a ktoś napisał, że Aslan jest alegorią Jezusa Chrystusa. Nie dawało mi to spokoju i przed spaniem myślałam nad wszystkimi wspólnymi cechami i wydarzeniami. Skupiłam się głównie na ukrzyżowaniu Jezusa i zabiciu Aslana w książce.

Grafikę znalazłam w internecie (po wpisaniu hasła "Aslan Jesus") i była ona na tylu stronach, że nie potrafię podać pierwotnego źródła. 
Zaznaczam tylko, że wszystko, co tu wymienię jest moją własną obserwacją, nie przeglądałam ŻADNYCH artykułów na ten temat w internecie. 

Zacznijmy może od chyba najmniej istotnej rzeczy - czyli miejsca. W obu przypadkach jest to góra.
Mamy pierwszą -nazwijmy to- poszlakę. Przejdźmy teraz do dobrowolności w obu przypadkach. Jezus, gdyby tylko zechciał mógłby to wszystko przerwać, ale tego nie zrobił, bo tak nas umiłował. Aslan też sam oddał się czarownicy, by ratować swój lud i swoich przyjaciół. Wszystko to miało swoje przepowiednie - w przypadku Jezusa był to Stary Testament, a w Opowieściach z Narnii była to przepowiednia - niestety moja słaba pamięć nie pozwala mi podać więcej szczegółów. 


https://myhayastan.files.wordpress.com/2011/03/photo0022.jpg
http://vignette1.wikia.nocookie.net/narnia/images/8/8b/Lucy_et_Aslan.png/revision/latest?cb=20111222202837&path-prefix=fr
Wszyscy wiemy, że Jezus pocieszał płaczące niewiasty - jest to nawet stacja drogi krzyżowej. Aslan natomiast też to zrobił z Łucją i Zuzanną. Przejdźmy dalej. Obaj bali się śmierci i tego co miało nastąpić, ale wiedzieli, że jest to konieczne i zmartwychwstaną. No właśnie - Zmartwychwstanie. Jednak cofnijmy się jeszcze trochę. Aslan został upokorzony tak jak Jezus. Lwowi obcięto grzywę - jego dumę, a Chrystusowi założono koronę cierniową i pluli na niego, obrażali go. I Aslan i Syn Boży zachowywali się jak baranki prowadzone na rzeź. Pod krzyżem stały osoby najbliższe Jezusowi - jego matka, Maria Magdalena i uczeń jego Jan. Przy Aslanie była to Łucja oraz Zuzanna. 

To chyba wszystkie podobieństwa, jakie pamiętam z tej sceny. 
Po napisaniu pierwszej części posta -czyli to, co przeczytaliście dotychczas- poszperałam w internecie i znalazłam trochę informacji tutaj

Zdaniem wielu krytyków literackich powieść ta jest rozbudowaną przypowieścią dotyczącą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W ich opinii istnieje szereg podobieństw pomiędzy fikcyjną postacią Aslana a Jezusem z Nazaretu.
I tutaj o podobieństwach, które znalazła autorka:
- Czynienie cudów min. wskrzeszanie.
- Tak jak Jezus podczas modlitwy w Ogrójcu pozwolił zostać przez jakiś czas apostołom, tak Aslan pozwolił Łucji i Zuzannie być przy oddaniu się w ręce czarownicy.

Oprócz tego prawdopodobnie postać lwa nie jest przypadkowa, bo w Biblii Jezusa utożsamiano z Lwem Judy.
źródło na zdjęciu

A co wy o tym myślicie? Może sami znaleźliście jakieś podobieństwa? Czekam na wasze komentarze i pozdrawiam,

3 komentarze:

  1. Ja zauwazylam to oglądając filmy np. kiedy aslan przyjmuje do swojego kraju Ryczypiska, mozna to przyrównać do sceny ze złoczyńca na krzyżu. Myślę ze aslana kraj jest tym biblijnym rajem

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko można tak zinterpretować by pasowało do tezy. Ale podobieństow Aslana do Jezusa jakieś na pewno jest

    OdpowiedzUsuń